اخبار   
 

 فاجعه‌ای دیگر برای فرزندانِ ایران

بیست سال پس از آن که زنده‌یاد پروفسور مریم میرزاخانی از تصادف اتوبوسِ حامل دانشجویانِ ریاضیِ شرکت‌کننده در بیست‌ودومین دوره‌ی مسابقات ریاضی دانشجویی جانِ سالم به در بِرد، حوالی ساعت ۴ بامداد آدینه، دهم شهریور ۱۳۹۶ واژگونیِ اتوبوس حاملِ دخترانِ دانش‌آموز و تیزهوشِ هرمزگانی در داراب فارس، ۱۱ کشته و ۳۴ مجروح برجا گذاشت ...

فاجعه‌ای دیگر برای فرزندانِ ایران
■ واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان هرمزگانی
■ شنبه، ۱۱ شهریور در هرمزگان عزای عمومی اعلام شد


بیست سال پس از آن که زنده‌یاد پروفسور مریم میرزاخانی از تصادف اتوبوسِ حامل دانشجویانِ ریاضیِ شرکت‌کننده در بیست‌ودومین دوره‌ی مسابقات ریاضی دانشجویی جانِ سالم به در بِرد، حوالی ساعت ۴ بامداد آدینه، دهم شهریور ۱۳۹۶ واژگونیِ اتوبوس حاملِ دخترانِ دانش‌آموز و تیزهوشِ هرمزگانی در داراب فارس، ۱۱ کشته و ۳۴ مجروح برجا گذاشت.

به گزارش «میزان» ۲۹ نفر از مصدومان در بیمارستان داراب بستری و ۵ نفر دیگر از مصدومان نیز با اورژانس هوایی به شیراز انتقال یافتند. همزمان حسن نوری، معاون سازمان اورژانس کشور از قطع عضو و قطع نخاع ۴ تن از مجروحان حادثه واژگونی اتوبوس داراب خبر داد.

این دانش‌آموزان عضو تشکیلات سازمان دانش‌آموزی بودند که برای شرکت در اردوی ملی فرزانگان به شیراز می‌رفتند. حال ۱۳ نفر از مجروحان وخیم گزارش شده است. این اتوبوس ولوو حامل دانش‌آموزان دختر راهنمایی و دبیرستان شهرستان‌های رودبار و میناب بود و از بندرعباس به مقصد شیراز در حرکت بود. گفته می‌شود خستگی و خواب‌آلودگی راننده اتوبوس علت این حادثه بوده است. با این حال علت این حادثه در دست بررسی است. همزمان سید‌‌محسن موسوی، رئیس دادگستری شهرستان داراب در گفت‌وگو با «میزان» اعلام کرد که راننده اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر هرمزگانی که در وضعیت جسمانی سالم به‌سر می‌برد، بازداشت شده است.

برای بزرگ‌نمایی، روی عکس‌ها کلیک کنید.‌

دستور پیگیری از سوی جهانگیری

در پی جان‌باختن تعدادی از دانش‌آموزان هرمزگانی در سانحه واژگونی اتوبوس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در پیامی ضمن تسلیت به ملت ایران و خانواده‌های آنان، از مسوولان ذی‌ربط خواست تا ضمن بررسی علت بروز این حادثه ناگوار به وضعیت آسیب‌دیدگان و مصدومان سریعا رسیدگی شود. شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی و محمدعلی نجفی شهردار تهران هم در پیام‌های جداگانه‌ای حادثه مذکور را تسلیت گفتند. به‌دنبال این حادثه سید‌‌محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش و قائم‌مقام وزیر بهداشت عازم داراب شدند. ازسوی دیگر مهدی فیض، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با «ایسنا» از پیگیری برای شناسایی و برخورد با مقصران حادثه خبر داد. فیض در پاسخ به اینکه آیا حرکت شبانه اتوبوس حامل دانش‌آموزان منع قانونی داشته است، گفت: حرکت در شب در یک دوره‌ای تخلف بوده، اما در آیین‌نامه جدید که حدود پنج سالی است اجرا می‌شود، حرکت در شب هم بلامانع اعلام شده منتها با رعایت ضوابطی چون تعداد رانندگان و مسائل فنی اتوبوس چون چراغ و امکانات لازم که بررسی جوانب آن برعهده دستگاه‌های ذی‌ربط است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.

دستور تشکیل پرونده

در همین ارتباط به گزارش میزان علی القاصی، رئیس‌کل دادگستری استان فارس دستور تشکیل پرونده و رسیدگی سریع و انجام اقدامات قانونی در این خصوص را صادر کرد. وی همچنین از بازداشت راننده اتوبوس به دستور دادستان شهرستان داراب خبر داد و تصریح کرد: دستور انجام تست مرفین و الکل صادر شده است. به‌دنبال این حادثه محمدرضا رضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بررسی حادثه واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان دختر هرمزگان در این کمیسیون خبر داد. در واکنشی دیگر فاطمه سعیدی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در تماس با محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش خواستار تدوین آیین‌نامه اردوهای دانش‌آموزی شد.

عزای عمومی

در همین حال جاسم جادری، استاندار هرمزگان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر افزود: هفت دانش‌آموز هرمزگان به همراه مربی‌شان شنبه عصر در بندرعباس تشییع خواهند شد. استاندار هرمزگان گفت: روز شنبه عزای عمومی اعلام شده است.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.

الگوی سوییسی اردو

یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها در برگزاری اردو، تامین امنیت شرکت‌کنندگان در آن است. گرچه شاید در نقاط مختلف دنیا مدیریت اردو و تامین امنیت آن تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته باشد؛ اما سوئیسی‌ها ایده‌ای جالب برای برگزاری اردوهای مدارس خود دارند. در این کشور شرکت‌هایی وجود دارند که تخصص آنها برگزاری انواع اردوها به‌خصوص اردوهای دانش‌آموزی است. این شرکت‌ها، از مربیان ماهر و کارآزموده‌ای استفاده می‌کنند که سال‌ها تجربه حضور در انواع کمپ‌های داخلی و خارجی را دارند.

با کلیک بر روی جدول بالا، مطلبی دیگر، مرتبط با موضوع در دسترس شما خواهد بود.


ـ در همین زمینه :
■ شمار کشته‌های حادثه‌ی داراب به ۱۱ تن افزایش یافت
■ جان باختن ۹ نفر در حادثه‌ی داراب + اسامی فوتی‌ها و مصدومان
■ شنبه، ۱۱ شهریور در هرمزگان عزای عمومی اعلام شد
■ پیکر هفت دختر دانش‌آموز هرمزگانی، فردا در بندرعباس تشییع می‌شود
■ مهلت ۳روزه‌ی وزیر آموزش و پرورش برای اعلام گزارش کتبی حادثه‌ی داراب
■ حاجی بابایی: رسیدگی به آسیب‌دیدگان و بحران روانیِ پس از حادثه در اولویت قرار گیرد
■ پیام تسلیت ابتکار برای حادثه‌ی واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی
■ پیام تسلیت رییس سازمان میراث فرهنگی برای حادثه‌ی واژگونی اتوبوس در هرمزگان
■ پیام تسلیت آذری جهرمی برای حادثه‌ی واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی
■ پیام تسلیت نجفی در پی حادثه‌ی دلخراش برای دانش‌آموزان هرمزگانی
■ پیام تسلیت مهندس فرج‌اله رجبی برای حادثه‌ی تصادف اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی
■ نیازی به حضور سه راننده‌ی واجد شرایط در اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی نبود /
خودرو و جاده سهمی در علت واژگونی اتوبوس ندارند

■ جزییات نتایج اولیه‌ی بررسی سانحه‌ی اتوبوس حامل دانش‌آموزان /
ابراز تأسف از سانحه‌ی واژگونى اتوبوس و تسلیت به خانواده‌های فوت‌شدگان


«گروه نرم‌افزاری سازه» و وبگاه «من، تو و صنعت ساختمان» هم به نوبه‌ی خود
این فاجعه‌ی بزرگ را به بازماندگانِ قربانیان حادثه و همه‌ی مخاطبان فرهیخته‌ی این وبگاه تسلیت می‌گویند.


  منبع : روزنامه‌ی دنیای اقتصاد
  05:45   شنبه 11 شهریور 1396  
 نظرات    
 
نوید فرهودی 11:12 یکشنبه 12 شهریور 1396
0
 نوید فرهودی
متاسفانه باز هم عدم مدیریت صحیح و به ویژه عدم توجه به وضعیت حمل و نقل جاده ای کشور مشکل آفرین و بهتر است بگوییم فاجعه آفرین شد عزیزانی که می توانستند جز بهترین های آینده مملکت ما باشند در میان ما نیستند.
صد افسوس که این حادثه هم مثل هزاران حادثه ای که سالانه باعث مرگ هموطنان ما می شود اتفاق افتاد و دریغ و درد که بازهم به زودی فراموش خواهد شد و مسئولانی که به دنبال ترویج اخلاق حرفه ای هستند در چنین حوادثی در بهترین حالت ادعای بیمه بودن دانش آموزان کشته شده را نخواهند نمود تا به تصور خود با پرداخت دیه درد بازمانگان حادثه تقلیل یابد!!!!
همچنین توجه همه خوانندگان فهیم این سایت را به مطلب منتشر شده در صفحه ۱۵ روزنامه آفتاب یزد روز یکشنبه ۹۶/۶/۱۲ جلب می نمایم.