اخبار   
 

 زیانِ پنج‌هزار میلیارد تومانیِ قطعیِ اینترنت به اقتصاد ایران

بسیاری از کسب و کارها در ایران وابسته به اینترنت است و قطع شدن آن تاکنون باعث بروز آسیب‌ها و خسارت‌های مالیِ قابل‌توجه شده که رقم تقریبی آن روزانه ۶۱ میلیون دلار برآورد می‌شود ...

زیانِ پنج‌هزار میلیارد تومانیِ قطعیِ اینترنت به اقتصاد ایران
■ روزی ۶۱میلیون دلار


بسیاری از کسب و کارها در ایران وابسته به اینترنت است و قطع شدن آن تاکنون باعث بروز آسیب‌ها و خسارت‌های مالیِ قابل‌توجه شده که رقم تقریبی آن روزانه ۶۱ میلیون دلار برآورد می‌شود.

به گزارش همشهری آنلاین، سایت نت‌بلاکس که این روزها بسیار مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفته، آمارهای مختلفی درباره وضعیت اینترنت در جهان و موضوع‌های مرتبط با آن برای هر کشور به صورت آنلاین اعلام می‌کند. بنا بر آمار این سایت، هزینه قطعی اینترنت در ایران روزانه حدود ۶۱ میلیون دلار است که با دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌شود بیش از ۲۵۶ میلیارد تومان.

هر چند نت‌بلاکس آمار خسارت قطعی اینترنت را با دلار رسمی محاسبه کرده اما قیمت واقعی دلار در ایران حدود ۱۱۸۰۰ تومان است و اگر آمار ضرر ۶۱ میلیون دلاری را در این عدد ضرب کنیم، به رقم تقریبی ۷۲۰ میلیارد تومان ضرر روزانه می‌رسیم. به این ترتیب، در هفت روز قطعی اینترنت بیش از پنج هزار میلیارد تومان به اقتصاد ایران و کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت و فضای مجازی زیان وارد شده است.

تا امروز که بیش از ۱۵۸ ساعت از قطع شدن اینترنت در سراسر ایران می‌گذرد، حدود ۲۱ درصد مردم بار دیگر به اینترنت به شکل محدود یا آزاد دسترسی پیدا کرده‌اند. انتظار می‌رود روند کاهش محدودیت اینترنت به تدریج افزایش یابد و اوضاع در روزهای آینده به حالت عادی بازگردد.

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

  منبع : همشهری‌آنلاین
  11:39   شنبه 2 آذر 1398  
 نظرات