اخبار   
 

 هدیه به مهندسان: شورای مرکزی فعلاً با مدیریت رجبی اداره می‌شود

هفته‌ی گذشته، همچنان که مهندسان همانند دیگر قشرهای جامعه درگیرِ فراز و نشیب‌ها و گرفتاری‌هایی همچون گرانیِ کمرشکنِ مواد خوراکی، صف‌های شلوغ، بی‌ثباتیِ بهای طلا و ارز و... بودند، رییس کمیسیون عمران مجلس در سخنانی درباره‌ی چندین و چند موضوعِ گوناگون، اشاره‌ای هم به تعیین تکلیف ریاست شورای مرکزی نظام مهندسی کرد و گفت: فعلاً شورای مرکزی با مدیریت آقای رجبی اداره می‌شود و زودتر از موعد، انتخاباتی برای تعیین رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار نخواهد شد ...

هدیه به مهندسان :
شورای مرکزیِ نظام مهدسی فعلاً با مدیریت رجبی اداره می‌شود


هفته‌ی گذشته، همچنان که مهندسان و اعضای جامعه‌ی مهندسی همانند دیگر قشرها و حرفه‌مندانِ جامعه درگیرِ فراز و نشیب‌ها و گرفتاری‌های روز (همچون گرانیِ کمرشکنِ مواد خوراکی، صف‌های دراز و شلوغ، بی‌ثباتیِ بهای طلا و ارز و...) بودند، رییس کمیسیون عمران مجلس در سخنانی درباره‌ی چندین و چند موضوع (از پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی و رویکرد دولت در ارائه‌ی بودجه‌ی سال آینده گرفته، تا طرح کارت اعتباریِ مصالح ساختمانی و چگونگیِ واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی و نبود هیچ برنامه‌ی تازه‌ای برای سامان‌دهیِ پروژه‌‎ها)، اشاره‌ای هم به آخرین تصمیم‌ها در زمینه‌ی تعیین تکلیف ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کرد و گفت: فعلاً شورای مرکزی با مدیریت آقای رجبی اداره می‌شود و همان روال قبل ادامه خواهد داشت و زودتر از موعد، انتخاباتی برای تعیین رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار نخواهد شد.

محمدرضا رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان این که ۶۰۰هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام عمرانی وجود دارد و دولت هم برنامه‌ای برای ساماندهی این میزان پروژه در برنامه بودجه سال آینده ارایه نکرده است، گفت: آن قدر سنگ اندازی و مانع تراشی می‌کنند تا بخش خصوصی قید ورود به پروژه‌های نیمه تمام عمرانی را می‌زند و جرات نمی‌کند که وارد اجرای این پروژه‌ها شود.

وی سپس درباره آخرین تصمیمات برای تعیین تکلیف ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی اظهار داشت: فعلا شورای مرکزی با مدیریت آقای رجبی اداره می‌شود و همان روال قبل ادامه خواهد داشت و زودتر از موعد، انتخاباتی برای تعیین رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار نخواهد شد.

او همچنین درباره اجرای طرح کارت اعتباری مصالح ساختمانی در بازار مسکن، گفت: هدف از اجرای طرح کارت اعتباری مصالح ساختمانی این است که مصالح ارزان‌تر به دست تولیدکنندگان مسکن برسد که در این پروسه قیمت نهایی مسکن هم کاهش پیدا کند. رییس کمیسیون عمران مجلس افزود: به نظر بنده اجرای این طرح بسیار سخت است. ضمانت اجرایی ندارد و معتقدم از آن دسته از برنامه‌های ایده آلی خواهد بود که نتیجه موثری هم در بازار نخواهد داشت.

رضایی همچنین درباره میزان پروژه‌های عمرانی نیمه تمام در کشور اظهار داشت: برای اجرای پروژه‌های نیمه تمام عمرانی هیچ راهکاری جز واگذاری آنها به بخش خصوصی با ارایه تسهیلات و مشوق‌ها نداریم. متاسفانه مدیران دولتی به این پروژه‌ها چسبیده‌اند و حاضر به واگذاری آنها به بخش خصوصی نیستند. وی ادامه داد: سیاست مجلس این است که واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی را به دولت تکلیف کند نه اینکه تنها به توصیه در این باره به مسئولان اکتفا کنیم.

رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه مسئولان حاضر به ارایه اطلاعات درباره پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی نیستند، اظهار داشت: همین عدم ارایه اطلاعات باعث شده که بخش خصوصی هم آگاهی از وضعیت پروژه‌ها نداشته باشد و از ورود به آن استقبال نکند. وی با تاکید بر اینکه آنقدر سنگ اندازی و مانع تراشی می‌کنند تا بخش خصوصی قید ورود به پروژه‌های عمرانی را می‌زند، ادامه داد: به بخش خصوصی اعتمادی وجود ندارد و به دلیل مشکلات متعددی که ایجاد شده بخش خصوصی هم جرات نمی‌کند که وارد اجرای پروژه‌های نیمه تمام عمرانی شود.

رضایی تاکید کرد: در حال حاضر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام عمرانی وجود دارد و دولت هم در بودجه سال آینده هیچ برنامه جدیدی برای ساماندهی این میزان پروژه نیمه تمام عمرانی ارایه نکرده است.

با کلیک بر روی هر تصویر، مطلب یا مطالبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی هر یک از تصویرهای بالا، مطلبی دیگر یا لینک‌های مطالبی مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

ـ در همین زمینه :
(با کلیک بر روی هر عنوان، صفحه‌ی مربوط به آن مطلب برای شما گشوده خواهد شد.)
ارائه‌ی گزارش تخلفاتِ ۳۹صفحه‌ایِ رجبی به آخوندی
پروانه‌ی رییس شورای مرکزی نظام مهندسی معلق شد
تعیین سرپرست برای سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور
فرج‌الله رجبی: کماکان رییس شورای مرکزی هستم
نخستین ابلاغیه‌ی وزیر تازه‌ی راه و شهرسازی در حوزه‌ی نظام مهندسی
فرجام فرج‌الله رجبی و سازمان نظام مهندسی ساختمان
«دستور وزیر راه به‌معنای تقلیلِ دوره‌ی تعلیق است، نه بازگشتِ سِمَت‌های پیشین»
«دستور لغو تعلیقِ پروانه‌ی رجبی، با قانون منطبق نیست»
جزییات دقیقِ مغایرت‌های قانونیِ لغو تعلیق پروانه‌ی اشتغال رجبی
«لغو تعلیقِ رجبی به‌منزله‌ی بازگشت به سِمَت‌های قبلی نیست»
سکوت و بی‌توجهیِ وزیر تازه‌ی شهرسازی در برابر قانون‌شکنی رجبی
فرجام فرج‌الله رجبی و سازمان نظام مهندسی ساختمان
«مُر قانون در خصوص سازمان نظام مهندسی ساختمان اجرایی شود»
واکاوی جدال وکیل و وزیر

  منبع : خبرگزاری ایلنا
  18:18   یکشنبه 5 اسفند 1397  
 نظرات    
 
گلاره رستم‌پور 11:07 سه شنبه 7 اسفند 1397
1
 گلاره رستم‌پور
واقعا جای تاسف داره
حضور این آدم در بالاترین جایگاه نظام مهندسی غیر از این که به لحاظ صنفی و حرفه ای هیچ دستاوردی برای مهندس ها نداره و فقط آسیب و ضرره، در ضمن به شدت باعث نزول و سقوط وجهه و اعتبار و کلاس جامعه مهندسیه، با اون ژست های تهوع آور و رفتارهای سخیفش
غلامرضا رزمگیر 19:03 سه شنبه 7 اسفند 1397
1
 غلامرضا  رزمگیر
 اظهار نظر رئیس کمیسیون عمران علیرغم وظایف نظارتی نمایندگان مجلس فاقد وجاهت قانونی است ایشان باید نظرش را به وزارت منعکس کند. گویا از هم استانی سلفی بگیر حقارت مسرور شده است . جای تاسف دارد که یک پزشک رئیس کمیسیون عمران باشد.
هادی بهمنی 00:24 چهارشنبه 8 اسفند 1397
0
 هادی  بهمنی
واقعا برای جامعه مهندسی متاسفم.