روزنوشت ها    
 

 جای خالی افراد پیاده در کلان‌شهرها / لزوم بازنگری در شهرهای متکی به خودروها بخش شهرسازی

7
 گلاره رستم‌پور

گلاره رستم‌پور جای خالی فضاهای مناسب برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در بیش‌تر کلان‌شهرهای ایران، از رشته مباحثی است که به نظر می‌رسد هنوز نگاهی جدی به آن نشده است ... ادامه»

شنبه 29 تیر 1398 ساعت 11:36 ، نظر بدهید

 طرح تفصیلی چیست؟ بخش شهرسازی

6
 میثم تقی‌زاده

میثم تقی‌زاده طرح تفصیلی، تنظیم برنامه‌های مفصل و انجام اقدامات جزیی در مناطق و محلات شهری و طراحی آن‌هاست. در طرح تفصیلی، خدمات و فضاهای شهری با مشخص کردن جزییات قابل اجرا تعیین می‌شوند. با استفاده از این طرح‌ها می‌توان برنامه‌های مشخص بخش عمومی را تعیین کرد ... ادامه»

یکشنبه 16 تیر 1398 ساعت 11:25 ، نظر بدهید

 طرح هادی شهری چیست؟ بخش شهرسازی

9
 میثم تقی‌زاده

میثم تقی‌زاده طرح هادی شهری عبارت از طرحی است که در آن، جهتِ گسترش آتی شهر و نحوه‌ی استفاده از زمین‌های شهری برای عملکردهای مختلف تعیین می‌شود ... ادامه»

چهارشنبه 12 تیر 1398 ساعت 07:29 ، نظر بدهید

 انتشار ۳ دهه آمارِ شهر و شهرداری تهران بخش شهرسازی

11
 گلاره رستم‌پور

گلاره رستم‌پور مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از انتشار سالنامه‌های آماری شهرداری از سال ۱۳۶۳ تا تا ۱۳۹۶ در سامانه‌ی «داده‌نمای تهران» خبر داد و گفت: این سالنامه‌ها که تصویری شفاف از وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر تهران ارائه می‌دهند، به‌تازگی در درگاه data.tehran.ir منتشر شده‌اند ... ادامه»

دوشنبه 10 تیر 1398 ساعت 09:27 ، نظر بدهید

 مدیریت پایدار گردشگری بخش شهرسازی

10
 دکترسیدرفیع  موسوی

دکترسیدرفیع موسوی گردشگری به عنصری مهم و بنیادین در تحول مناطق شهری تبدیل شده است که می‌تواند باعث باززنده‌سازی شهر شود. صنعت گردشگری در حال حاضر نیازمند مدیریتی یکپارچه است تا بتواند به اهداف خود در چارچوب توسعه‌ی پایدار دست یابد ... ادامه»

یکشنبه 12 اسفند 1397 ساعت 07:29 ، نظر بدهید

 برنامه‌ی راهبردی در سیستم مدیریت پسماند شهرداری‌ها بخش شهرسازی

10
 دکترسیدرفیع  موسوی

دکترسیدرفیع موسوی امروزه مدیریت پسماند یکی از ضروری‌ترین محورهای توسعه‌ی پایدار محسوب می‌شود. تولید انواع پسماند در زندگی انسان‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است و بی‌شک نداشتن توجه کافی به این موضوع می‌تواند تأثیر ویرانگر بسیاری بر محیط زیست و طبیعت داشته باشد ... ادامه»

دوشنبه 6 اسفند 1397 ساعت 16:23 ، نظرات(1)

 حقوق شهروندی در شهر و اهمیت آموزش آن بخش شهرسازی

11
 دکترسیدرفیع  موسوی

دکترسیدرفیع موسوی با پیشرفت و ورود شهرها به گستره‌ی نوینِ جهانی و شکل‌گیری ساختار اجتماعی پیچیده و مدرن، جامعه‌ی شهری نیازمند پی‌ریزیِ نگرش‌های نوین در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی است. یکی از این حوزه‌های سیاستگذاری، تأمین حقوق شهروندی است ... ادامه»

یکشنبه 21 بهمن 1397 ساعت 11:52 ، نظر بدهید

 «باغ ملی»، پاتوقی تازه برای تهرانی‌ها بخش شهرسازی

13
 گروه رسانه‌ای دیرین

گروه رسانه‌ای دیرین پیروز حناچی، شهردار تهران، دیروز در دیدار با محمدجواد ظریف، دستاوردی تازه برای تهرانی‌ها داشت: قرار است پیرو نشست مشترک شهردار و وزیر‌ خارجه، به‌زودی درهای باغ ملی ایران، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر، به روی مردم گشوده شود ... ادامه»

دوشنبه 17 دی 1397 ساعت 16:22 ، نظر بدهید

 تاثیر پدافند غیرعامل بر کاهش آسیب‌پذیری پروژه‌های ساختمانی بخش شهرسازی

11
 دکترسیدرفیع  موسوی

دکترسیدرفیع موسوی هدف از این روزنوشت، بررسی تاثیر پدافند غیرعامل بر کاهش آسیب‌پذیری پروژه‌های ساختمانی و بررسی تقلیل آسیب‌پذیری پروژه‌های ساختمانی از نظر پدافند غیرعامل است. روش این پژوهش، بر اساس هدف کاربردی و برحسب ماهیت تحقیق، تحلیلی ـ پیمایشی زمینه‌یاب است ... ادامه»

شنبه 19 آبان 1397 ساعت 13:44 ، نظر بدهید

 تمدن ایران‌شهری، ایران و هویت ایرانی ـ یادداشتی از دکتر عباس آخوندی بخش شهرسازی

12
 کورش نیکزاد

کورش نیکزاد دکتر عباس آخوندی، وزیر مستعفی راه و شهرسازی، چندی پیش در کانال تلگرامی خود نوشت: تکیه و تأکید بر مفهوم‌هایی چون بازخوانی تمدن ایران‌شهری، بازتعریف ایران و تکیه بر هویت ایرانی نه‌تنها به مفهوم عزلت‌گزینی در منطقه نیست، که عیناً ایفای نقش فعال در هم‌زیستی صلح‌آمیز در این حوزه‌ی تمدنی است ... ادامه»

سه شنبه 1 آبان 1397 ساعت 02:29 ، نظر بدهید
1
2