روزنوشت ها    
 

 تغییر اقلیم و زلزله ـ یادداشتی از پروفسور مهدی زارع بخش عمران

6
 م. عمرانی

م. عمرانی دیروز (سه‌شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹) سرمقاله‌ی روزنامه‌ی «پیام ما» به موضوع مهم ارتباط تغییر اقلیم با زمین‌لرزه اختصاص یافته بود. در این روزنوشت، این یادداشت به قلم پروفسور مهدی زارع، زلزله‌شناس نامدار و رییس شاخه‌ی زمین‌شناسی فرهنگستان علوم پیش روی شماست ... ادامه»

چهارشنبه 18 فروردین 1400 ساعت 13:18 ، نظر بدهید

 آجرهای قارچی جایگزین سیمان می‌شود بخش عمران

10
 سهراب شیروانی‌فر

سهراب شیروانی‌فر قارچ یکی از خوراکی‌های لذیذ، به‌ویژه در پیتزاست، اما پژوهشگران اعلام کرده‌اند که از آن می‌توان فراتر از خوراک بهره جُست. به گزارش «دیلی‌میل»، مهندسان با قارچ آجرهایی ساخته‌اند که معتقدند در صنعت ساخت‌وساز بسیار کارآمدند و به دلیل تولید کربن کم‌تر، در کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای مؤثر هستند ... ادامه»

یکشنبه 26 بهمن 1399 ساعت 18:00 ، نظر بدهید

 وزیر صنعت: کمبود سیمان در کشور وجود ندارد بخش عمران

11
 فرزاد وفادار

فرزاد وفادار وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است: ظرفیت کارخانه‌های ما، تولید سالانه بیش از ۹۰میلیون تن سیمان در کشور است و ما هیچ مشکلی در تأمین نیاز بازار، به‌ویژه صنعت ساختمان در این بخش نداریم و آمادگی تأمین نیاز به اندازه‌ی کافی را داریم ... ادامه»

شنبه 20 دی 1399 ساعت 17:22 ، نظر بدهید

 بررسی کاهش رد پای کربن در ساختمان‌سازی تهران بخش عمران

11
 م. عمرانی

م. عمرانی پژوهشگران دانشکده‌ی مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر موضوع رد پای کربن در ساختمان‌سازی تهران را در راستای کاهش پیامدهای زیست‌محیطی و گازهای گلخانه‌ای بررسی کردند. این بررسی در قالب طرح «گزینش روش بهینه‌ی ساخت با رویکرد رد پای کربن در ساختمان‌های شهر تهران» انجام می‌پذیرد ... ادامه»

سه شنبه 16 دی 1399 ساعت 11:07 ، نظر بدهید

 روشی نوین برای بررسی ویژگی‌های خاک، بدون نیاز به حفاری بخش عمران

12
 مهرداد میاندوآبی

مهرداد میاندوآبی دانشمندان روسیه روشی ابداع کرده‌اند که با رادار زمین‌نفوذ می‌توان رنگ و مشخصات ظاهری خاک در ژرفنای زمین را بدون نیاز به حفاری تعیین کرد. با این روش، دانشمندان می‌توانند ترکیب شیمیایی خاک را شناسایی کرده و این اطلاعات را دسته‌بندی و از آن در ساخت‌وساز، کشاورزی یا استخراج منابع استفاده کنند ... ادامه»

چهارشنبه 10 دی 1399 ساعت 16:59 ، نظر بدهید

 وضعیت ایران و تهران در خسارت زمین‌لرزه‌ها بخش عمران

13
 مهرداد میاندوآبی

مهرداد میاندوآبی این روزنوشت، دربردارنده‌ی یادداشتی از دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله است، که در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۹ منتشر شده و طی آن، به مهم‌ترین موضوعاتِ مرتبط با زمین‌لرزه در تهران و ایران، به بیانی ساده و دور از پیچیدگی پرداخته شده است ... ادامه»

چهارشنبه 3 دی 1399 ساعت 16:05 ، نظر بدهید

 «مهندسان باید درباره‌ی فروریختن بیمارستان اسلام‌آباد آسیب‌شناسی کنند» بخش عمران

11
 مهرداد میاندوآبی

مهرداد میاندوآبی استاندار کرمانشاه با یادآوری رخداد تلخ زمین‌لرزه‌ی ۲۱ آبان‌ماه سال ۹۶ گفت: متاسفانه بیمارستان اسلام‌آباد این استان که ۱۰۰ کیلومتر با مرکز این زلزله فاصله داشت، پس از افتتاح در اردیبهشت‌ماه سال ۹۶، در آبان‌ماه بر اثر این رخداد لرزه‌ای فروریخت. از این رو، مهندسان باید در این زمینه آسیب‌شناسی کنند ... ادامه»

شنبه 24 آبان 1399 ساعت 11:52 ، نظر بدهید

 نگاهی به گذشته، حال، آینده و ساختار گروه نرم‌افزاری سازه ـ بخش دوم بخش عمران

11
 مدیر وبگاه

مدیر وبگاه گروه نرم‌افزاری سازه با تیم پرشمار خود سالانه ۳۰.۰۰۰ نفر ـ ساعت کار بیش‌تر روی این نرم‌افزار انجام می‌دهد و قدیمی‌ترین شرکت فعال و مبدع اتوماسیون در ترسیم نقشه‌های سازه‌های بتنی است. از همین رو، قصد داریم در چند روزنوشت مروری کنیم بر گذشته، حال، آینده و ساختار گروه سازه و نگرش حاکم بر فعالیت‌های آن ... ادامه»

سه شنبه 1 مهر 1399 ساعت 18:45 ، نظر بدهید

 نگاهی به گذشته، حال، آینده و ساختار گروه نرم‌افزاری سازه ـ بخش نخست بخش عمران

10
 مدیر وبگاه

مدیر وبگاه گروه نرم‌افزاری سازه با تیم پرشمار خود سالانه ۳۰.۰۰۰ نفر ـ ساعت کار بیش‌تر روی این نرم‌افزار انجام می‌دهد و قدیمی‌ترین شرکت فعال و مبدع اتوماسیون در ترسیم نقشه‌های سازه‌های بتنی است. از همین رو، قصد داریم در چند روزنوشت مروری کنیم بر گذشته، حال، آینده و ساختار گروه سازه و نگرش حاکم بر فعالیت‌های آن ... ادامه»

یکشنبه 30 شهریور 1399 ساعت 15:00 ، نظر بدهید

 راهنمای جامع برای دانشجویان و مهندسان عمران بخش عمران

12
 مدیر وبگاه

مدیر وبگاه از ۱۰۰۰ جلد تیراژ کتاب ETABS2016 + SAZE90 تنها حدود ۳۰۰ جلد باقی مانده است. هم‌اکنون و به مناسبت روز صنعت چاپ طرح فروش ویژه‌ای برای فروش آخرین جلدهای باقی‌مانده‌ی کتاب با ۵۰% تخفیف در حال برگزاری است، که دعوت می کنیم با بهره‌مندی از این فرصت، این کتاب ارزشمند را به کلکسیون کتاب‌های خود بیفزایید ... ادامه»

دوشنبه 24 شهریور 1399 ساعت 09:59 ، نظر بدهید
1
2