روزنوشت ها    
 

 «معماری به روایت فرهاد احمدی»، موضوع تازه‌ترین شماره‌ی مجله‌ی «معمار» بخش معماری

5
 ندا سیستانی

ندا سیستانی موضوع شماره‌ی ۱۲۵ دوماهنامه‌ی «معمار» (بهمن و اسفند ۱۳۹۹) که با بهای ۴۰۰۰۰ تومان منتشر شده است، «معماری به روایت فرهاد احمدی» است. در این پرونده، نوشته‌هایی از حسین شیخ‌زین‌الدین، محمد بهشتی، کامبیز مشتاق گوهری، علی کیافر و... درباره‌ی زنده‌یاد مهندس فرهاد احمدی را هم می‌خوانیم ... ادامه»

چهارشنبه 18 فروردین 1400 ساعت 14:52 ، نظر بدهید

 ۱۲ ترفند رنگ کردن دیوارها به روش حرفه‌ای‌ها بخش معماری

11
 بهناز فردوسی

بهناز فردوسی نقاشانِ حرفه‌ای برای رنگ کردن دیوار گچی و سیمانی روش‌های مختلفی دارند. از سوی دیگر، آن‌ها برای انجام دادن این کار به ریزه‌کاری‌ها و نکاتی آشنایی دارند که موجب می‌شود در نهایت به نتیجه‌ای مطلوب دست بیابند. اگر شما هم دوست دارید با این ترفندها آشنا شوید، این روزنوشت را بخوانید ... ادامه»

یکشنبه 26 بهمن 1399 ساعت 17:40 ، نظر بدهید

 «ماکت معماری در ذات خود می‌تواند تندیس و مجسمه باشد» بخش معماری

11
 ندا سیستانی

ندا سیستانی در هشتمین دوسالانه‌ی مجسمه‌سازی تهران که از اواخر دی‌ماه برپا شده، یکی از مسائلی که مورد توجه قرار گرفته، توجه به معماری و ارتباط آن با مجسمه‌سازی است و بر همین اساس، در بخش کیوریتوریال، پروژه‌هایی با توجه به معماری و مسائل و مفاهیم آن شکل گرفته ... ادامه»

یکشنبه 19 بهمن 1399 ساعت 18:30 ، نظر بدهید

 چرایی اهمیت تاق کسرا برای ایرانی‌ها بخش معماری

12
 آیدا شیرانی

آیدا شیرانی چند روز پیش، همزمان با آغاز سال ۲۰۲۱، در شبکه‌های اجتماعی عراقی تصاویری از تاق کسرا منتشر شد که نشان می‌داد بخش دیگری از تاق این اثر باستانی فروریخته است. این موضوع اگرچه میان دوستداران میراث فرهنگی در عراق واکنش‌های بسیاری داشت، اما در ایران هم واکنش‌ها پس از ترجمه‌ی این خبر کم نبود ... ادامه»

شنبه 20 دی 1399 ساعت 18:18 ، نظر بدهید

 هتل‌بوتیکی که کلنگ آن در زمان قاجار زده شد بخش معماری

13
 ندا سیستانی

ندا سیستانی «خانه‌ی شریف» یکی از بناهای تاریخی و ثبت‌شده‌ی بیرجند است: عمارتی متفاوت از خانه‌های تاریخی کویری، دارای باغ زیبای ایرانی و مشرف به نمای شهر؛ اما این الماس درخشان با همه‌ی سکوتش و ناشناخته بودنش در بافت تاریخی، هنوز و همچُنان می‌درخشد و زیبایی‌اش را به رخ خانه‌های مدرن شهر می‌کشد ... ادامه»

دوشنبه 15 دی 1399 ساعت 13:44 ، نظر بدهید

 نگاهی به کتاب «معماری و سلامت» بخش معماری

12
 ندا سیستانی

ندا سیستانی کتاب «معماری و سلامت» به قلم مریم ازنب درباره‌ی طراحی مرکز تخصصی بیماران سرطانی غرب کشور است و در پنج فصل پس از مقدماتی همچون کالبد مرکز درمانی، محیط داخلی، مؤلفه‌های کیفی فضا، تأثیر نور و رنگ و صدا بر بیماران، ضوابط و استانداردهای فضاهای درمانی و روند طراحی را بررسی کرده است ... ادامه»

چهارشنبه 10 دی 1399 ساعت 14:52 ، نظر بدهید

 نفس‌های سنگین کاخ ناصری بخش معماری

13
 ایرج شاهسون

ایرج شاهسون از زمانی که کاخ ناصری به بخش خصوصی واگذار شد تا مرمت و بازسازی شود، دو سال می‌گذرد و وضعیت عمارت ییلاقی ۱۴۲ساله‌ی ناصرالدین‌شاه همچنان وخیم است. قرار بود با نظارت میراث فرهنگی، «ناصری» تبدیل به مجموعه‌ای فرهنگی، گردشگری و تفریحی شود، اما بیش از دو سال است که آب از آب تکان نخورده ... ادامه»

چهارشنبه 3 دی 1399 ساعت 15:24 ، نظر بدهید

 دو ویژگی لازم برای موفقیت در پیشه‌ی معماری بخش معماری

11
 بهناز فردوسی

بهناز فردوسی چند سال پیش، مجله‌ی «موفقیت» به انتشار ۲۰ ویژگی یک کارمند ایده‌آل از دید ۱۰۴ مدیر اجرایی پرداخت و از آن‌ها خواست مهم‌ترین خصیصه را برگزینند. ۸۶درصدِ مدیران، دو ویژگی را مهم‌ترین عامل موفقیت و پیشرفت کاری دانستند ... ادامه»

شنبه 24 آبان 1399 ساعت 11:16 ، نظر بدهید

 فراخوان مقاله برای کتاب‌های «مستندنگاری میراث معماری مدرن و معاصر ایران» بخش معماری

10
 ندا سیستانی

ندا سیستانی «دوکومومو» ایران قصد دارد ‌کتاب‌هایی را با هدف شناسایی و معرفی میراث معماری مدرن و معاصر ایران منتشر می‌نماید. بر این اساس از پژوهشگران، استادان، دانشجویان و دوستداران میراث معماری معاصر ایران برای معرفی پژوهش‌ها و مستندنگاری‌های علمی خود در این حوزه دعوت به عمل می‌آید ... ادامه»

سه شنبه 1 مهر 1399 ساعت 12:24 ، نظر بدهید

 چالش‌های معماری ـ یادداشتی به قلم کاترین اسپریدونف، آرشیتکت بخش معماری

9
 آیدا شیرانی

آیدا شیرانی کاترین اسپریدونف معتقد است که معماری معاصر جهان، اغلب به دلیل تک‌بعدی عمل کردن به بی‌راهه کشیده شده است و برای رسیدن به نتیجه‌ی قابل‌قبول، باید دانش و هوشیاری از مسائل واقعی انسان به دست آید تا زمینه‌ساز تصمیم‌گیری‌های کاربردی گردد ... ادامه»

یکشنبه 30 شهریور 1399 ساعت 09:45 ، نظر بدهید
1
2