روزنوشت ها    
 

 دریافت رایگان کتاب الکترونیک «بازار ایرانی» بخش معماری

9
 ندا سیستانی

ندا سیستانی این کتاب حاصل طرحی تحقیقاتی است که در سال ۱۳۸۳ با هدف تهیه‌ی نقشه‌ی مستند از چند بازار و جانمایی آن‌ها در بافت شهر، از سوی وزارت مسکن و شهرسازی به جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران سفارش داده شد. در این روزنوشت، فایل پی‌دی‌اف این کتاب با حجم حدود ۷۳ مگابایت در دسترس شماست ... ادامه»

یکشنبه 16 شهریور 1399 ساعت 08:28 ، نظر بدهید

 کیت‌ و ابزار تعمیر کفپوش چوبی بخش معماری

10
 بهناز فردوسی

بهناز فردوسی با داشتن ابزار مناسب، هر نوع تعمیری آسان‌تر می‌شود. این موضوع در مورد تعمیر کفپوش‌های چوبی نیز صدق می‌کند. وقتی سخن از تعمیر کفپوش چوبی می‌شود، بیش‌تر افراد سراسیمه شده و گمان می‌کنند پروسه‌ای بزرگ پیش رو دارند. اما بسیاری از موارد تعمیر کفپوش‌ها، کوچک هستند و به ابزارهایی مشابه نیاز دارند ... ادامه»

شنبه 1 شهریور 1399 ساعت 11:43 ، نظر بدهید

 مجموعه‌ی مستند «چهل گره» ـ نگاهی متفاوت به معماری ایرانی بخش معماری

11
 ندا سیستانی

ندا سیستانی مستند سه‌بخشی «چهل گره» روایتی است از یکصد سال تاریخ معماری معاصر ایران از سال ۱۲۹۷ تا ۱۳۹۸، که از تصاویر تولیدی و آرشیوی بسیار غنی بهره برده؛ تصویر‌هایی که بسیاری از آن‌ها برای نخستین بار به مخاطبان ارائه می‌شوند. هر سه بخش این مستند در این روزنوشت در دسترس شما هستند ... ادامه»

دوشنبه 26 خرداد 1399 ساعت 12:15 ، نظر بدهید

 معرفی کتاب: مکان‌های مردمی (راهنمای طراحی فضاهای باز همگانی) بخش معماری

11
 ندا سیستانی

ندا سیستانی ایـن کتاب دستاورد تلاش چنـد تن از اسـتادانِ دانشگاه برکلی، دانشـجویان و دانش‌آموختگان دپارتمان معمـاری و معماری منظـر این دانشـگاه در چند سـال پیاپی است و طیف گسترده‌ای از فضاهای باز دارای کاربرد جمعی و همگانی در آن مـورد بحث قـرار گرفته‌اند ... ادامه»

یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 ساعت 10:26 ، نظر بدهید

 نگاهی به کتاب «طبیعت و تکنولوژی در معماری اکوتک» بخش معماری

10
 ندا سیستانی

ندا سیستانی کتاب «طبیعت و تکنولوژی در معماری اکوتک»، پیوند معماری مدرن را با طبیعت و عناصر آن برای استفاده‌ی حداکثری از منابع انرژی برای افزایش کیفیت زندگی به تصویر می‌کشد. این کتاب از رشته کتاب‌های «فناوری‌های آینده در معماری و شهرسازی« است و آن را هادی محمودی‌نژاد تألیف کرده است ... ادامه»

دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 14:16 ، نظر بدهید

 درباره‌ی سبک معماری چگونه بنویسیم؟ بخش معماری

11
 بهناز فردوسی

بهناز فردوسی در طی چند دهه‌ی اخیر مشاجراتی میان نویسندگان مجلات معماری و معماران شدت گرفته در این باره که: چگونه می‌توان برای ساخته‌های متنوع محیط پیرامون خود، واژگانی معادل یافت، به گونه‌ای که کلیشه‌ای نباشند؟ در همین زمینه، «رابرت کمپل»، منتقد معروف، واژه‌ی مرکب “ArchiSpeak” را ابداع کرد ... ادامه»

دوشنبه 30 دی 1398 ساعت 14:52 ، نظر بدهید

 سمینار معماری و انرژی با عنوان «گذار از معماری پایدار به سوی معماری پایدار» بخش معماری

11
 ندا سیستانی

ندا سیستانی سمینار معماری و انرژی با عنوان «گذار از معماری پایدار به سوی معماری پایدار»، آدینه، ۲۷ دی‌ماه برگزار می‌شود. این سمینار را فصلنامه‌ی‌ «معماری و انرژی» و کارگاه نوآوری «هفت و هشت» برگزار خواهند کرد ... ادامه»

شنبه 21 دی 1398 ساعت 16:27 ، نظر بدهید

 نگاهی به طراحی «خانه‌ی بی‌سنگ» زنجان بخش معماری

10
 آیدا شیرانی

آیدا شیرانی از آجرهای کات‌شده، حفره‌های باز و بسته، پخیِ بادگیروارِ بام و بالکن‌های رو به آسمانِ بی‌مشرف تا ویدهای ممتد درونی و بیرونی و گودال باغچه، همگى داستانِ «خانه‌ی بی‌سنگ» را ساختند؛ که از نبودِ سنگ، بی‌سنگ نشد. از رهایىِ نقش به دیدار آجر شتافت ... ادامه»

دوشنبه 18 آذر 1398 ساعت 16:05 ، نظر بدهید

 ۷ راز موفقیت در مسابقه‌های معماری بخش معماری

10
 بهناز فردوسی

بهناز فردوسی سال ۲۰۱۰، یک معمار پُرآوازه در نوشتاری مسابقه‌های معماریِ ایده‌های باز را بیهوده خواند. با این همه، اگر شرکت شما در یک رقابت طراحی معماری شرکت کند، قطعاً می‌خواهید که به بالاترین بخت و رتبه‌ی ممکن دست بیابید. در این روزنوشت، چند راه را برشمرده‌ایم که حضور شما را در مسابقه‌ی معماری پررنگ‌تر خواهند کرد ... ادامه»

دوشنبه 11 آذر 1398 ساعت 13:17 ، نظر بدهید

 ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برند + تصاویر بخش معماری

11
 ندا سیستانی

ندا سیستانی بسیاری از ما با عجایب هفتگانه‌ی جهان باستان آشنا هستیم. این سازه‌ها به دلیل ساخته شدن با تکنیک‌های محدود و ابزار‌های ابتدایی، شاهکار‌های قابل توجه معماری و مهندسی به شمار می‌آیند. با این حال، برخی از ساختمان‌های امروزی و مدرن نیز چیزی کم از آن‌ها ندارند ... ادامه»

چهارشنبه 6 آذر 1398 ساعت 15:51 ، نظر بدهید
1
2