مقالات   
 

 برنامه‌ریزی طراحی‌محور در شهرسازی

نام مقاله : برنامه‌ریزی طراحی‌محور به‌عنوان رویکردی نوین در شهرسازی / پدیدآورندگان : اسماعیل شیعه ، کیومرث حبیبی ، مهدی سعیدی...

ارسال کننده: گروه رسانه‌ای دیرین
تاریخ ارسال: پنجشنبه 24 اسفند 1396
برای دریافت فایلها باید از نرم افزار های ویژه دانلود استفاده نمایید. (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید)

نام مقاله : برنامه‌ریزی طراحی‌محور به‌عنوان رویکردی نوین در شهرسازی
پدیدآورندگان : اسماعیل شیعه ، کیومرث حبیبی ، مهدی سعیدی
انتشاریافته در : فصل‌نامه‌ی «باغ نظر» (شماره‌ی ۳۵، پاییز 1394)
شمار صفحه‌ها : ۱۲
زبان مقاله : پارسی
فرمت : PDF
اندازه‌ی فایل : ۸۶۵ کیلوبایت

چکیده :
شهرسازی از برهمکنش دو دانشِ دیگرسان اما مرتبط با یکدیگر که یکی طراحی شهری و دیگری برنامه‌ریزی شهری است، شکل گرفته است. این دو زمینه از دانش شهرسازی در اثر کنش و واکنشِ دوسویه دچار دگرگونی و تکامل بسیاری شده‌اند. روند تحولات و دگرگونی‌ها در نظام شهرسازی معاصر برخلاف گذشته به گونه‌ای است که اقدامات برنامه‌ریزی و طراحی شهری در یکدیگر ادغام می‌شوند و به سمت‌وسوی یک فرآیند هماهنگ و یگانه گرایش دارند. توجه به کیفیت محیط شهری در فرآیند و طرح‌ریزیِ توسعه‌ی شهری، زمینه‌ساز تعامل بیش‌تر میان برنامه‌ریزی و طراحی، و لزوم توجه به آن در فرآیند برنامه‌ریزی شهری باعث شکل‌گیری رویکردهایی نوین در حوزه‌ی شهرسازی شده است.
در پژوهش پیش‌رو که از نوع تطبیقی ـ تحلیلی است، پس از مطالعه‌های کتاب‌خانه‌ای و تحلیل محتوای مرتبط با رویکرد برنامه‌ریزی طراحی‌محور، به ارائه‌ی مدل مفهومی رویکرد بادشده پرداخته شده، که در حالت فراگیر دربردارنده‌ی ۹ مرحله است که عبارت‌اند از : ۱) بیانیه‌ی طرح؛ ۲) شناخت، سنجش و تحلیل داده‌ها؛ ۳) تبیین فضایی و غیر‌فضایی تحلیل یکپارچه؛ ۴) تبیین چشم‌انداز طرح/کار (پروژه)؛ ۵) تدوین راهبرد؛ ۶) مدل‌سازی و آماده‌سازی سند چارچوب برنامه‌ریزی و طراحی شهری؛ ۷) تخصیص منابع، ضوابط و الگوهای ارائه‌ی طرح؛ ۸) پروژه‌ها و طراحی نقشه‌های پیشنهادی طرح؛ ۹) اجرا و پایش. رویکرد برنامه‌ریزی طراحی‌محور در فرآیند آماده‌سازیِ طرح‌های توسعه‌ی شهری، سیاست‌های گوناگونِ طراحی را در فرآیند برنامه‌ریزی مد نظر قرار داده و با برنامه‌ای جامع و استوار باعث دست‌یابی به اهدافِ تعیین‌شده می‌گردد و به ارتقای کیفیت محیط شهری کمک می‌کند.

کلیدواژه‌ها :
شهرسازی، کیفیت محیطی، برنامه‌ریزی طراحی‌محور (DLP).


 
 نظرات